لپ تاپ گیمینگ

لپ تاپ مخصوص بازی لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ main

لپ تاپ گیمینگ چیست؟

 

احتمالا تا حدودی با لپ تاپ گیمینگ آشنایی دارید. لپ تاپ گیمینگ یا لپ تاپ مخصوص بازی به دستگاهی گفته می شود که علاوه بر کارهای مالتی میدیا بتوان با آن بازی های روز را که معمولا با گرفیک هستند را بدون هیچ مشکلی اجرا کند. به این منظور چند فاکتور اصلی باید مد نظر باشد مانند قدرت پردازنده، نوع و مقدار رم، حافظه مجزای گرافیکی، کیفیت تصویر نمایشگر و چند مورد دیگر که کاملا مورد بررسی قرار می دهیم.

سخت افزار مهم

١. پردازنده مرکزی CPU

معمولا این بخش مهمترین فاکتور برای انتخاب یک لپ تاپ گیمینگ محسوب می شود. البته شرکت های سازنده با علم به اینکه لپ تاپی که طراحی می کنند کاربرد گیمینگ دارد از پردازنده های قوی استفاده می کنند. زیرا در ارتباط با گرفیک و رم باید از سرعت بالایی برخوردار باشد. اما یک پردازنده ی مناسب باید چه ویژگی هایی داشته باشد.

پردازنده لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ CPU

I. هر چه نسل پردازنده جدید تر باشد، قدرت آن و طراحی آن بهینه تر است. معمولا پردازنده های نسل جدید از لحاظ مصرف توان از نسل های قبلی خود پایین تر هستند و قدرت محاسباتی بالاتری دارند.

II. مدل پردازنده نیز مهم است. طراحی Intel Core که بر اساس واحد های پردازشی کوچک است معمولا قدرت کمتری نسبت به مدل های Xeon دارند.

٢. مقدار رم

رم یا حافظه موقت واحد ذخیره سازی موقتی اطلاعاتی است که بین هارد و پردازنده قرار دارد. هنگام انتخاب لپ تاپی برای بازی باید توجه داشت که رم آن توانایی پشتیبانی از حجم بالای پردازش را داشته باشد.

RAM لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ RAM

I. چیزی که مهم است نوع رم است. رم های نسل قبلی DDR3 از سرعت مناسبی برخوردارند اما با بهبود بازی های گرافیکی استفاده از نوع DDR4 رواج یافت. این مدل ها نسبت به مدل قبلی از سرعت بسیار بالاتری برخوردار هستند.

II. زمانی که حجم بالایی از پردازش ها در CPU اتفاق می افتد، پردازنده نیاز زیادی به مقدار رم بزرگی دارد. هر چند که بسیاری از لپ تاپ ها قابلیت ارتقای رم دارند اما این تا حدودی به مادربرد دستگاه مرتبط است که تا چه اندازه توانایی پشتیبانی را دارد.

٣. حافظه مجزای گرافیکی

GPU لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ GPU

با پیشرفت برنامه نویسی و محبوبیت بازی های کامپیوتری شرکت های سازنده بازی ها تا حد خیلی زیادی در تلاش هستند که فضای بازی های خود را از لحاظ گرافیکی مشابه واقعیت در بیاورند تا کاربر احساس بهتری داشته باشد. این امر نیاز دارد تا دستگاه های اجرا کننده بازی ها توانایی پردازش آن را داشته باشند. پیرو همین بود که برای لپ تاپ های گیمینگ یک واحد مجزای پردازشی نصب شد که ما آنرا با نام گرافیک می شناسیم. اما مهمترین خصوصیت آن چیست:

I. حافظه اختصاصی: در بخش قبل اشاره کردیم که CPU هنگام پردازش بالا نیاز دارد مقدار رم بزرگی به آن کمک کند تا سرعت پردازش بالا باشد. برای گرافیک نیز این امر صادق است. هنگام اجرای بازی پردازنده ی مجزای گرافیکی حجم بالایی از داده ها را پردازش می کند و نیاز دارد که یک حافظه ی بزرگ آنرا پشتیبانی کند. هر چه حافظه گرافیکی بزرگ تر باشد، سرعت پردازش نیز بالاتر خواهد رفت.

نحوه کارکرد گرافیک لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ Unite

II. اما جدای از حافظه گرافیکی مجزا باید یک نکته مهم دیگر را نیز در نظر گرفت. نوع گرافیک از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر شرکت های محدودی قادر به ساخت گرافیک هستند اما مهمترین آن ها شرکت Nvidia و AMD هستند. حروف و اعداد کنار اسم گرافیک قدرت و نوع طراحی آن را مشخص می کند.

مدل های مختلگ گرافیکی لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ graphic

۴. هارد

هارد از آنجایی اهمیت پیدا می کند که با توجه به اینکه بازی های کامپیوتری از لحاظ بصری به واقعیت نزدیک شده اند، برای این حجم از داده ها نیاز دارد که فضای زیادی در اختیار بازی قرار گیرد. هارد ها باید سرعت مناسبی برای انتقال این داده ها به پردازنده ها باشند. از این رو بهترین نوع هارد برای بازی نوع SSD می باشد.

سیستم خنک کنندگی

به یاد داشته باشیم که این پردازش ها و رد و بدل شدن داده ها در سطح کوچکی رخ می دهد. که همین امر باعث گرم شدن کل سیستم خواهد شد. لپ تاپ گیمینگ مناسب باید دارای سیستم خنک کنندگی مناسبی باشد تا از گرم شدن قطعات جلوگیری کند. در حالت کلی CPU و گرافیک فن مخصوص خود را دارند اما در طراحی های جدید سیستم مجزایی برای بهبود عملکرد به لپ تاپ اضافه می شود.

سیستم خنک کنندگی لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ لپ تاپ گیمینگ cooling

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم تا حدودی خصوصیات Gaming Laptop ها را توضح داده باشیم. در پایان می توانید مدل های مختلف لپ تاپ گیمینگ استوک را در سایت آبیدر استوک مشاهده نمایید.

منابع: سایت Tech Radar

سایت PC Gamer

سایت Laptop Mag

دانش نامه آزاد

بیشتر بخوانید
surface pro 3
صهیب اژدری
ارسال دیدگاه