مشخصات لپ تاپ دانش آموزی – معرفی ۵ مدل برتر

وقتی صحبت از خرید لپ تاپ دانش آموزی می شود باید دنبال لپ تاپی گشت که بتواند نیازهای یک دانش آموز را برطرف کند. در این میان موارد بسیار زیادی اهمیت دارند مانند بودجه، سخت افزار لپ تاپ، برند و امکانات خاص دستگاه. پس درخواست های فراوان از شما عزیزان تصمیم گرفتیم یک مقاله جامع و کامل درباره مشخصات و ویژگی های لپ تاپ های مناسب دانش آموزان تهیه کنیم. پس با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

مقدمه

همگام با به روز شدن شیوه های آموزشی، برای یادگیری نیز نیاز است از روش های گوناگونی استفاده شود. طی چند سال اخیر استفاده از تکنولوژی های آموزشی پیشرفت زیادی داشته است. از طرف دیگر دانش آموزان نیاز دارند تا برای درس خواندن، تحقیق کردن و یافتن پاسخ سوالات خود از اینترنت و لپ تاپ ها استفاده کنند. اما این لپ تاپ ها باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟

دانش آموزان معمولا کارهای ساده ای با لپ تاپ انجام می دهند. نیاز نیست تا از یک سیستم قوی جهت پردازش استفاده کنند. از طرف دیگر باید با کمترین هزینه از بهترین سخت افزار بهره مند شد. معمولا دانش آموزان لپ تاپ را با خود جا به جا می کنند پس لازم است که لپ تاپ سبک باشد. در عین حال باید محکم و مقاوم نیز باشد.

.

لپ تاپی که برای دانش آموزان انتخاب می شود باید توانایی پاسخگویی به تمامی نیازهای آنها را داشته باشد و از طرف دیگر لپ تاپ باید چند سال بدون هیچ مشکلی کار کند. یعنی لازم نباشد که لپ تاپ را تعمیر یا تعویض کرد. با توجه به مقدماتی که ارائه شد در ادامه به بررسی جزئی تر موضوع خواهیم پرداخت.

.

١. نکات مهم هنگام خرید لپ تاپ دانش آموزی

برای هر قشر یک سری ویژگی ها مورد توجه قرار می گیرد. برای امورات آموزشی و دانش آموزی نیز صادق است. اصلی ترین شاخصه که اهمیت دارد قیمت دستگاه است. سپس مواردی مانند درگاه و سخت افزار لپ تاپ مطرح می شود.

همچنین شاخصه های دیگری مانند نمایشگر لمسی، کیفیت تصویر و . . . باید مورد توجه قرار گیرد. اما ویژگی دیگری که باید مد نظر قرار داد امکان استفاده لپ تاپ برای سال های بعد است. به اصطلاح پیش بینی برای آینده است. در ادامه این موارد را بررسی می کنیم:

١.١. پورت و درگاه

هدف اصلی از یک لپ تاپ دانش آموزی استفاده از لپ تاپ برای امور آموزشی است. پس لازم است که دستگاه به آسانی به سیستم های تلوزیون و پروژکتور وصل شود. همچنین لازم است که به اندازه کافی درگاه داشته باشد تا هنگام کار با آن دچار مشکل نشد. در این میان خروجی های VGA و HDMI از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. سپس درگاه های USB3 و USB2 دارای اهمیت هستند.

درگاه
درگاه های مختلف یک لپ تاپ

١.٢. سبک ومحکم

چون لازم است که دانش آموزان با خود لپ تاپ را حمل کنند باید لپ تاپی که خریداری می شود وزن کمی داشته باشد. همچنین اندازه ی آن کوچک باشد تا به راحتی در کیف جا شود. از طرف دیگر چون زیاد جا به جا می شود لازم است که لپ تاپ محکم باشد. در برابر فشار و ضربه مقاومت مناسبی داشته باشد.

١.٣. قیمت لپ تاپ

لپ تاپ های دانش آموزی معمولا لپ تاپ هایی با کانفیگ یا سخت افزار معمولی اند. برای خریداری آن نیازی نیست که بودجه زیادی را اختصاص دهید. اما با توجه به روند تورم و رشد قیمت دلار خریداری یک لپ تاپ تازه با مشکلاتی همراه است. بهترین انتخاب خرید یک لپ تاپ استوک ارزان است. چراکه لپ تاپ استوک به نسبت لپ تاپ تازه خیلی ارزان تر است و همان کیفیت را دارد.

١.۴. ویژگی های خاص

لپ تاپی که برای دانش آموزان انتخاب می شود باید با توجه به نیاز آنها باشد. مثلا نمایشگر لمسی که مناسب برای دانش آموزانی است که طراحی می کنند. یکی از مهمترین نکاتی که هنگام خرید باید مد نظر داشت، طراحی کیبورد است. دانش آموزان معمولا زیاد تایپ می کنند. کیبورد جزیره ای بسیار مناسب تایپ کردن است و دست ها هنگام تایپ کردن خیلی کم خسته می شوند.

لپ تاپ لمسی مناسب تدریس و آموزش

یکی دیگر از نکاتی که باید مد نظر قرار دارد وبکم و میکروفون دستگاه است. با توجه به ادامه دار بودن کلاس های غیر حضوری داشتن وبکم و میکروفون یک امتیاز مثبت برای لپ تاپ است.


لپ تاپ مناسب تدریس چه ویژگی هایی دارد؟


٢. سخت افزار مورد نیاز برای لپ تاپ دانش آموزی

امورات آموزشی و دانش آموزی نیازی به پردازش های تصویر ندارند. از طرف دیگر برنامه های سنگینی وجود ندارد که نیاز باشد از پردازنده های قوی و مقدار زیادی رم استفاده شود. یک لپ تاپ میان رده می تواند به راحتی تمامی نیازهای یک دانش آموز را برطرف کند.

٢.١. CPU

پردازنده مرکزی یا CPU مناسب برای لپتاپ دانش آموزی باید سرعت مناسبی داشته باشد. در میان مدل های مختلف CPUهای موجود می تواند گفت که سری Core-i3 یا Core-i5 ایده آل هستند. هم توانایی پردازش زیادی دارند هم قیمت مناسبی دارند.

هر چند که این پردازنده ها کمی قدیمی اند اما توانایی پردازش تمامی کارهای آموزشی و دانش آموزی را دارند.

٢.٢. RAM & Hard

مقدار رم یا حافظه موقت مورد نیاز برای امورات آموزشی و دانش آموزی بین ۴ تا ٨ گیگا بایت است. با توجه به بودجه ای که برای لپ تاپ در نظر گرفته شده است می توان مقدار آن را افزایش داد. اما نکته مهمتری که باید به آن توجه داشت بحث پیش بینی برای آینده است. اگر قصد دارید لپ تاپ انتخاب کنید که بتوانید در آینده نیز از آن استفاده کنید بهتر است قابلیت ارتقا داشته باشد.

کارهای آموزشی و دانش آموزی نیازی به سرعت بالای هارد ندارند. از طرف دیگر با انتخاب هارد SSD تنها قیمت لپ تاپ بالا می رود. یک هارد HDD با مقدار ۵٠٠ گیگا بایت تا ١ ترا بایت برای ذخیره سازی اطلاعات بسیار مناسب است.

٢.٣. کارت گرافیک

کارت گرافیکی مجزا علاوه بر بالاتر بردن قیمت تمام شده دستگاه باعث افزایش وزن و اندازه دستگاه نیز می شود. همچنین برای کارهای دانش آموزی نیازی به کارت گرافیکی مجزا نیست. اما اگر به آینده نیز فکر می کنید، لپ تاپی که دارای کارت گرافیکی مجزا باشد می تواند گزینه ی خوبی باشد.

مشخصات لپ تاپ دانش آموزی
سخت افزار مورد نیاز لپ تاپ دانش آموزی

٢.۴. کیفیت تصویر

لپ تاپی که انتخاب می شود باید کیفیت تصویر مناسبی داشته باشد تا چشمان را اذیت نکند. در این میان لپ تاپ هایی که نمایشگر آنها با تکنولوژی IPS ساخته شده است گزینه ی مناسب تری هستند. اگر لپ تاپی که انتخاب می کنید لمسی نیست، بهتر است دارای نمایشگر مات باشد. همچنین کیفیت تصویر آن حداقل باید HD باشد.

حداقل مورد نیازسخت افزار
Core-i3 / Core-i5پردازنده
۴ تا ٨ گیگا بایترم
۵٠٠ گیگا بایت تا ١ ترا بایت از نوع HDDهارد
HD-1366×768کیفیت تصویر
VGA – USB2 – USB3درگاه ها
میکروفون – وبکمویژگی خاص
حداقل سیستم مورد نیاز برای یک لپ تاپ دانش آموزی

.

٣. چرا لپ تاپ استوک برای دانش آموزان بهتر است؟

چند وقت قبل در مطلبی با عنوان لپ تاپ استوک بهتر است یا نو به بررسی مزایا و معایب هر دو دسته از لپ تاپ ها پرداختیم. می توانید برای مطالعه این مقاله با لمس کردن قسمت رنگی به صحفه مورد نظر بروید. هر چند که در ادامه به صورت تیتروار نکاتی را خواهیم گفت.

٣.١. تنوع مدل

یک امتیاز بسیار عالی که لپ تاپ های استوک نسبت به لپ تاپ های تازه دارند تنوع مدل است. خوشبختانه در رده لپتاپ های دانش آموزی که لپ تاپ های میان رده هستند تنوع مدل بسیار زیادی وجود دارد. این تنوع به خریدار اجازه می دهد تا با توجه به نیاز و بودجه ی خود انتخاب مناسبی داشته باشد.

لپ تاپ دانش آموزی
تنوع مدل لپتاپ های مناسب دانش آموزان

٣.٢. قیمت ارزان تر

به جرئت می توان گفت که لپ تاپ استوک قیمتی کمتر از یک سوم نسبت به لپ تاپی تازه با همان سخت افزار دارد. این نکته را به یاد داشته باشید که لپ تاپ استوک کیفیتی مشابه به لپ تاپ های تازه دارد. لپ تاپ استوک به معنی لپ تاپ دست دوم یا کار کرده نیست!


این مطلب را حتما بخوانید: لپ تاپ استوک چیست؟


٣.٣. امکان ارتقا سخت افزار

اگر فاکتور پیش بینی برای آینده را مد نظر دارید، لپ تاپ استوک انتخاب بسیار مناسبی است. چراکه می توان به راحتی مقدار رم و هارد آن را تغییر داد. این امکان ارتقا به عنوان یک امتیاز مثبت است.

.

۴. پیش بینی برای آینده : لپ تاپ دانشجویی

اگر قصد دارید لپ تاپی بخرید که بتوانید برای چند سال از آن استفاده کرد باید نکات دیگری را نیز مد نظر قرار دهید. تحقیق کنید که در ادامه رشته ای که قرار است در آن ادامه تحصیل دهید چه نرم افزارهایی لازم دارد. مثلا در مورد مشخصات لپ تاپ مهندسی قبلا مطلبی جامع تهیه شده است که می توانید با لمس کردن قسمت رنگی به آن مراجعه کنید.

۴.١. انتخاب یک لپ تاپ گرافیک دار

اگر می خواهید از لپ تاپ خود در دوران تحصیل در دانشگاه نیز استفاده کنید می توانید با انتخاب یک لپ تاپ گرافیک دار تا حد زیادی نیاز آینده خود را نیز برطرف کنید. چراکه اکثر رشته های دانشگاهی تا حدی به پردازش تصویر نیاز دارند.

۴.٢. امکان ارتقا لپ تاپ را باید مد نظر داشت

اگر در آینده قصد ارتقا لپ تاپ را دارید، لپ تاپی که انتخاب می کنید باید توانایی ارتقا داشته باشد. قبل از خرید تحقیق کنید که لپ تاپ چه تعداد اسلات رم دارد و تا چه مقدار رم را پشتیبانی می کند. همچنین بررسی کنید که آیا امکان تغییر و ارتقا هارد وجود دارد.

.

۵. به سرگرمی خود توجه کنید

یک لپ تاپ دانش آموزی خوب باید تمامی نیازهای یک دانش آموز را برطرف کند. تمام وقت دانش آموزان به درس خواندن صرف نمی شود. بلکه نیاز است از شبکه های اجتماعی استفاده کنند. بازی های گرافیکی انجام دهند. فیلم ببینند و موزیک گوش دهند.

لپ تاپ دانش آموزی

هنگام خرید لپ تاپ مد نظر خود می توانید به این موارد هم توجه کنید که آیا لپ تاپ توانایی برطرف کردن تمامی نیازهای شما را دارد؟

.

۶. معرفی مناسب ترین لپ تاپ های دانش آموزی

پس از توضیحاتی که ارائه شد حالا نوبت به معرفی چند مدل از لپ تاپ های مناسب دانش آموزان است.

۶.١. لپ تاپ استوک Dell Precision M6400

لپ تاپ استوک Dell Precision 6400
لپ تاپ استوک Dell Precision 6400

این لپ تاپ دارای سخت افزار قدرتمندی است. یک پردازنده ٢ هسته ای به علاوه ۴ گیگا بایت رم دارد. ٣٢٠ گیگا بایت هارد در اختیار است. همچنین یک کارت گرافیک با ١ گیگا بایت حافظه اختصاصی موجود است. درگاه های زیادی دارد، ٢ عدد USB2، ٢ عدد USB3 دارد و از خروجی های VGA و HDMI پشتیبانی می کند. قیمت بسیار مناسبی دارد. وزن دستگاه کمی زیاد است و اندازه آن کمی بزرگ است.

مشاهده مشخصات وخرید لپ تاپ استوک Dell Precision 6400

مزایامعایب
درگاه ها کامل استلپ تاپ کمی سنگین است
سخت افزار قوی دارد و می توان تا سال ها
با خیال راحت از لپ تاپ استفاده کرد
اندازه لپ تاپ بزرگ است
بدنه محکم و ضد ضربه
قیمت بسیار خوب (حدود ۵ میلیون تومان)

۶.٢. لپ‌تاپ استوک Toshiba Pro A50 A

لپ‌تاپ استوک Toshiba Pro A50 A
لپ‌تاپ استوک Toshiba Pro A50 A

این مدل از پرفروش ترین لپ تاپ های شرکت Toshiba است. سخت افزار مناسبی دارد. یک پردازنده Core-i5 با ۴ گیگا بایت رم دارد. همچنین یک هارد ۵٠٠ گیگا بایتی برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار است. ٢ عدد USB2 و ٢ عدد USB3 موجود است. از خروجی VGA پشتیبانی می کند. امکان ارتقا رم و هارد وجود دارد. قیمت مناسبی دارد و اندازه آن استاندارد است. وزن آن حدود ٢ کیلوگرم است.

مشاهده مشخصات و خرید لپ‌تاپ استوک Toshiba Pro A50 A

مزایامعایب
درگاه ها کامل استطراحی کمی ساده است و زیبایی چندانی ندارد
سخت افزار مناسبی دارد و تا سال ها می تواند
پاسخ گوی نیاز دانش آموز باشد
کلیدهای کیبورد به هم چسبیده اند
تایپ کردن با آن راحت نیست
وزن و اندازه دستگاه استاندارد است
به راحتی می توان آن را حمل کرد
قیمت مناسب (حدود ٨ میلیون تومان)

۶.٣. لپ تاپ استوک Dell Latitude e6440

لپ تاپ استوک Dell Latitude e6440
لپ تاپ استوک Dell Latitude e6440

این مدل نسبت به دو قبلی کمی گران تر است اما طراحی زیبایی دارد. پردازنده Core-i5 با ٨ گیگا بایت رم که از آن پشتیبانی می کند. یک عدد هارد ٢۴٠ گیگا بایتی از نوع SSD برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار است. این مدل یک کارت گرافیکی مناسب دارد که ٢ گیگا بایت حافظه اختصاصی جهت پردازش تصاویر دارد. ٣ عدد USB3 موجود است. از خروجی VGA و HDMI پشتیبانی می کند. کیفیت تصویر بالایی دارد. وزن آن از ٢ کیلوگرم کمتر است و اندازه آن ١۴ اینچ است.

مشاهده مشخصات و خرید لپ تاپ استوک Dell Latitude e6440

مزایامعایب
سخت افزار مناسبی دارد و تا سال ها می تواند
پاسخ گوی نیاز دانش آموز باشد
کلیدهای کیبورد به هم چسبیده اند
تایپ کردن با آن راحت نیست
درگاه ها کامل است
وزن و اندازه دستگاه استاندارد است
به راحتی می توان آن را حمل کرد
قیمت آن نسبت به سخت افزاری که در آن استفاده شده است
بسیار عالی است (حدود ١٠ میلیون تومان)

۶.۴. لپ تاپ استوک Microsoft Surface Pro 3

لپتاپ استوک Microsoft Surface Pro 3
Microsoft Surface Pro 3

انتخاب یک لپ تاپ تبلت شو می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. Surface Pro 3 دارای سخت افزار قدرتمندی است. علاوه بر آن سخت افزار و نرم افزار آن هماهنگی بسیار خوبی دارند. این مدل دارای پردازنده Core-i5 است. ٨ گیگا بایت رم دارد. یک عدد هارد ٢۵۶ گیگا بایتی از نوع SSD برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار است. نمایشگر آن لمسی است و از قلم نیز پشتیبانی می کند. کیفیت تصویر خوبی دارد. وزن آن از ١ کیلوگرم کمتر است. اندازه کوچکی دارد و حمل آن بسیار آن است.

مشاهده مشخصات و خرید Microsoft Surface Pro 3 استوک

مزایامعایب
کیفیت تصویر بالاقیمت بالا (حدود ١۵ میلیون تومان)
وزن بسیار کم و اندازه کوچکدرگاه های محدود
نمایشگر لمسی
سخت افزار قوی

۶.۵. لپ تاپ استوک HP Elite X2 1012 G1

لپ تاپ استوک HP Elite X2 1012 G1
لپ تاپ استوک HP Elite X2 1012 G1

یکی دیگر از بهترین مدل های تبلت ویندوزی که مناسب دانش آموزان است همین Elite X2 1012 G1 است. قیمت بسیار مناسبی دارد. امکانات بالایی دارد. پردازنده آن M-Type است. ٨ گیگا بایت رم دارد و یک عدد هارد ٢۵۶ گیگا بایتی برای ذخیره سازی اطلاعات دارد. نوع هارد SSD است. نمایشگر آن لمسی است. از قلم پشتیبانی می کند. کیفیت تصویر خوبی دارد. اندازه آن کوچک است و به راحتی حمل می شود.

مشاهده مشخصات و خرید لپ تاپ استوک HP Elite X2 1012 G1

مزایامعایب
کیفیت تصویر بالادرگاه های محدود
وزن کم و اندازه کوچک
نمایشگر لمسی
سخت افزار قوی

۶.۶. لپ تاپ استوک Lenovo ThinkPad W541

لپ تاپ استوک Lenovo ThinkPad W541
لپ تاپ استوک Lenovo ThinkPad W541

این مدل بسیار مناسب دانش آموزان است. اندازه ای استاندارد دارد. وزن آن حدود ٢.۵ کیلوگرم است. قابلیت جا به جایی خوبی دارد. بدنه آن بسیار محکم است. پردازنده آن Core-i7 است. ٨ گیگا بایت رم دارد. یک عدد هارد SSD با ظرفیت ٢۵۶ گیگا بایت جهت ذخیره سازی اطلاعات در اختیار است. یک کارت گرافیکی قوی با ٢ گیگا بایت حافظه اختصاصی جهت پردازش تصویر دارد. ٢ عدد USB2 و ٢ عدد USB3 وجود دارد. از خروجی VGA پشتیبانی می کند. امکان ارتقا رم و هارد وجود دارد.

مشاهده مشخصات و خرید لپ تاپ استوک Lenovo ThinkPad W541

مزایامعایب
درگاه ها کامل استقیمت بالا (حدود ١۵ میلیون تومان)
امکان ارتقا رم و هارد
سخت افزار قدرتمند
کیفیت تصویر بالا

.

٧. نتیجه گیری

انتخاب بهترین لپ تاپ دانش آموزی با توجه به نیازها و بودجه صورت می گیرد. اما در این میان فاکتورهای دیگری نیز تعیین کننده هستند مانند پیش بینی برای آینده. ما سعی کردیم که تا آنجا که امکان دارد راهنمای مناسبی برای خرید لپتاپ مناسب دانش آموزان تهیه کنیم. امیدواریم که مطلب فوق مفید بوده باشد.

منابع : TechRadar
laptopmag
PC mag