مقایسه، تفاوت و شباهت سرفیس پرو ۵ و ۶

سرفیس پروهای شرکت مایکروسافت طی چند سال اخیر محبوبیت فراوانی در میان کاربران پیدا کرده اند. نسل های اول و دوم سرفیس پرو به منظور جایگزینی تبلت های ویندوزی با تبلت های اندرویدی طراحی و تولید شدند. اما پیشرفت فوق العاده‌ی سرفیس پرو مایکروسافت باعث شد تا در این مقاله به بررسی، مقایسه و تفاوت سرفیس پرو ۵ و ۶ بپردازیم.


فهرست مطالب


مقدمه

سرفیس پرو ۵ در سال ٢٠١٧ توسط شرکت مایکروسافت معرفی شد. این تبلت ویندوزی نسبت به نسل قبل خود بهبودهایی از نظر سخت افزاری پیدا کرده بود. اما می خواهیم این سرفیس پرو را با نسل بعد آن یعنی سرفیس پرو ۶ مقایسه کنیم. سرفیس پرو ۶ سال ٢٠١٨ معرفی شد. یعنی یک سال پس از سرفیس پرو ۵.

هدف اصلی شرکت مایکروسافت از آپدیت های هر ساله، استفاده از سخت افزار جدید به منظور به روز بودن سخت افزار دستگاه ها می باشد. چرا که مایکروسافت قصد دارد تا تمامی نیازهای کاربران را برآورده کند و برای این کار هر سال با بهبود نسل قبلی سرفیس پرو، یک سرفیس پروی جدید معرفی می کند.


تفاوت سخت افزاری سرفیس پرو ۵ و ۶

نکته جالب توجه این است که شرکت مایکروسافت تلاش کرده است تا ظاهر دستگاه کاملا حفظ شود و فقط از لحاظ سخت افزاری سرفیس پرو ۶ بهبود پیدا کند. اما با این وجود برخی جزئیات هست که در دو دستگاه متفاوت می باشند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم که ابتدا سخت افزار دستگاه ها را بررسی کنیم سپس به سراغ تفاوت های ظاهری آن ها برویم.

حتی در طراحی داخلی و نحوه چیدمان سخت افزار شرکت مایکروسافت کوشیده است تا تمامی جزئیات حفظ نماید. شکل بالا نحوه قرار گرفتن سخت افزار را داخل سرفیس پرو ۵ و ۶ نشان می دهد.

شاید این مطلب را دوست داشته باشید: راهنما خرید جامع سرفیس پرو


پردازنده

تمامی مدل ها دارای پردازنده های شرکت اینتل می باشند. با این تفاوت که در سرفیس پرو ۵ از سه مدل مختلف استفاده شده است؛ اما در ساخت سرفیس پرو ۶ از دو CPU مختلف استفاده کرده اند.

Surface Pro 6Surface Pro 6Surface Pro 5Surface Pro 5Surface Pro 5
Intel Core i7Intel Core i5Intel Core i7Intel Core i5Intel Core m3سری پردازنده
۸۶۵۰U8250U7660U7300U7Y30مدل پردازنده
۱٫۹-۴٫۲GHz1.6-3.4GHz2.5-4GHz2.6-3.5GHz1-2.6GHzفرکانس کاری
۶MB6MB4MB4MB3MBمقدار کش
۴۴۲۲۲تعداد هسته
۱۵W15W15W15W4.5Wمتوسط مصرف توان

RAM & Hard

مانند نسل های قبل شرکت مایکروسافت برای سرفیس پروها از هارد SSD استفاده کرده است. این کار باعث افزایش سرعت انتقال داده و اطلاعات می شود. این هاردها دارای اندازه های ١٢٨ و ٢۵۶ و ۵١٢ گیگا بایتی هستند. در چند مدل نیز از هاردهای یک ترا بایتی استفاده شده است.

در سرفیس پرو ۵ از سه مقدار متفاوت رم استفاده شده است. این کار باعث می شود تا کاربر انتخاب های بیشتری داشته باشد. در سمت دیگر سرفیس پرو ۶ دارای دو مقدار رم است.

سرفیس پرو ۶سرفیس پرو ۵
۴GB
8GB8GB
16GB16GB

GPU

تبلت های ویندوزی دارای کارت گرافیک مجزا نیستند، اما ممکن است کاربر نیاز داشته باشد از قابلیت پردازش تصویر CPU استفاده کند. لذا هر پردازنده ای که به کار رفته است دارای مشخصات گرافیکی مشخصی است. در جدول زیر به بررسی تفاوت قدرت گرافیک های آنبرد سرفیس پرو ۵ و ۶ می پردازیم.

Surface Pro 6Surface Pro 6Surface Pro 5Surface Pro 5Surface Pro 5
Intel Core i7Intel Core i5Intel Core i7Intel Core i5Intel Core m3
Intel UHD 620Intel UHD 620Iris Plus 640Intel HD 620Intel HD 615

ماژول سیم کارت

در دو مدل از سرفیس پرو ۵ از ماژول سیم کارت استفاده شده است. این کار بی سابقه بود. چراکه نه در نسل های قبلی و نه در نسل بعد این اتفاق تکرار نشد. این دو مدل را جدول پایانی مشخص خواهیم کرد تا اگر قصد دارید سرفیس پرو ۵ دارای ماژول سیم کارت خریداری نمایید، بتوانید مدل های آنرا بشناسید.

تفاوت سرفیس پرو ۵ و ۶

تفاوت های ظاهری سرفیس پرو ۵ و ۶

در ظاهر کاربر متوجه هیچ تغییری میان سرفیس پرو ۵ و نسل بعد آن نمی شود. اما جزئیاتی هست که ما قصد داریم به آن بپردازیم.

وزن

سرفیس پرو ۵ دارای سه وزن متفاوت است. به این دلیل که از سه پردازنده متفاوت استفاده شده است. اما سرفیس پرو ۶ اینگونه نیست.

سرفیس پرو ۶
پردازنده i7
سرفیس پرو ۶
پردازنده i5
سرفیس پرو ۵
پردازنده i7
سرفیس پرو ۵
پردازنده i5
سرفیس پرو ۵
پردازنده m3
784770784770768وزن به گرم

رنگ

تا قبل از ساخت سرفیس پرو ۶ تمامی دستگاه های طراحی شده رنگی نقره ای داشتند. این رنگ روی یک لایه آلیاژ آلمینیومی قرار گرفته بود. این کار باعث می شود تا اثر خط و خش روی دستگاه قابل مشاهده نباشد. اما هنگام سرفیس پرو ۶ در سه مدل از رنگ مشکی مات استفاده شد. که اتفاقا میان کاربران مورد توجه قرار گرفت و استقبال خوبی از آن شد.

تنوع رنگ سرفیس پرو

صدا

اگر چه هر دو مدل سرفیس فیس پرو ۵ و ۶ از یک کارت صدا استفاده می کنند اما تفاوت صدای پخش شده در اسپیکرهای آن هاست. مدل کارت صدای مورد استفاده Intel Kaby Lake-U Premium PCH می باشد.

در سرفیس پرو ۵ از اسپیکرهایی استفاده شده است که می توانند صدا را با کیفیت خیلی خوبی تولید کنند. اما در سرفیس پرو ۶ از اسپیکرهای کم مصرفی استفاده شده است که همان کیفیت را دارند. مدل اسپیکرهای به کار رفته در سرفیس پرو ۶ stereo Dolby Audio Premium می باشد.


شاید این مطلب برای شما جالب باشد: امکانات سرفیس پن


شباهت های سرفیس پرو ۵ و ۶

سایز و اندازه دستگاه کاملا بدون تغییر مانده است. به علاوه در قسمت درگاه ها هیچ تغییری ایجاد نشده است. اندازه هر دو دستگاه ١٢.٣ اینچ است. معادل ۲۹۲✖۲۰۱✖۸٫۵ میلی متر می باشد.

نمایشگر

نمایشگر هر دو نسل ١٢.٣ اینچ می باشد. کیفیت تصویری که ارائه می دهند ۲K می باشد. معادل ۱۸۲۴✖۲۷۳۶ پیکسل با نسبت ابعاد ٣:٢ که تراکم پیکسل در هر اینچ آن ۲۶۷ می باشد. نمایشگر لمسی است و از قلم نیز پشتیبانی می کند.

فرق نمایشگرهای پرو ۵ و پرو ۶

نمایشگر با تکنولوژی IPS ساخته شده است. به این معنی که از هر جهت که به آن نگاه کنید کیفیت تصویر افت نخواهد کرد.

درگاه ها و سنسورها

یک درگاه USB3 وجود دارد. همچنین یک خروجی DisplayPort وجود دارد. یک کارت خوان micro SD روی دستگاه نصب شده است. به علاوه جک ٣.۵ میلی متری که خروجی-ورودی صدا می باشد. ایرادی که درگاه های سرفیس پرو ۵ و ۶ دارند این است که ممکن است نیاز کاربر را برآورده نکنند. لذا کاربر می تواند با داک های افزایش دهنده درگاه، تعداد درگاه ها را افزایش دهد.

داک اتصال دهنده سرفیس

از دیگر امکاناتی که در هر دو نسل مشابه هستند باید به بلوتوث اشاره کرد. سایر سنسورها مانند Gyroscope و light sensor, accelerometer کاملا یکسان هستند.

باتری

یکی دیگر از شباهت های سرفیس پرو ۵ و ۶ این است که هر دو از یک باتری باتری ظرفیت ۴۵ وات ساعت بهرو می برند. جنس باتری از لیتیوم-یون می باشد. این باتری قادر است تا دستگاه را حدود ١٣ ساعت روشن نگه دارد.

کیبورد

مانند نسل های قبلی کیبوردها جدا شونده اند. کیبورد سرفیس پرو علاوه قابلیت های کیبورد، مانند محافظ صفحه عمل می کند و نمایشگر را می پوشاند. در قسمت پایین کلیدها یک تاچ پد کوچک وجود دارد. این تاچ پد یکپارچه است. اگرچه اندازه آن کوچک است اما بسیار کارآمد است.

فرق کیبوردهای pro 5 و pro 6

کلیدهای کیبورد به صورت جزیره ای چیده شده اند. این کار باعث می شود تا تایپ کردن با کیبورد بسیار آسان باشد و دست ها کمتر احساس خستگی کنند. کیبوردها دارای رنگ های متنوعی هستند. اگر قصد خرید سرفیس استوک دارید، حتما به زیبایی و درجه کیفیت دستگاه توجه کنید. چون ممکن است روی بدنه دستگاه خط و خش وجود داشته باشد.

دوربین

هر دو مدل دارای دو عدد دوربین هستند. دوربین جلویی یا وبکم دارای قدرت ۵ مگا پیکسل و دوربین اصلی یا پشتی دارای قدرتی معادل ٨ مگا پیکسل می باشد. هر دو این دوربین ها می توانند تصاویر را با کیفیت FullHD معادل ۱۰۸۰p ضبط نمایند.


چه لپ تاپت برای ویزیتورها مناسب است؟


تفاوت نرم افزاری سرفیس پرو ۵ و ۶

طراحی و ساخت سرفیس پروها کاملا تحت نظارت مستقیم شرکت مایکروسافت می باشد. از سمت دیگر سیستم عامل ویندوز نیز ساخته شرکی مایکروسافت است. به همین دلیل هماهنگی بسیار بالایی میان سخت افزار و نرم افزار سرفیس پروها وجود دارد.

اما تفاوتی که کمی به چشم می آید این است که در سرفیس پرو ۵ از سیستم عامل Windows 10 Pro استفاده شده است اما در برخی از سرفیس پرو ۶ ها علاوه بر ورژن پرو از ورژن Home استفاده شده است.


لپ تاپ های تبلت شو اچ پی رقیبی قابل احترام برای سرفیس پرو


سخن پایانی

هر چند که در عمل تفاوت چندانی میان سرفیس پرو ۵ و ۶ وجود ندارد اما قیمت سرفیس پرو ۶ به مراتب از سرفیس پرو ۵ بیشتر است. در فروشگاه آبیدر استوک چندین مدل از سرفیس پرو استوک وجود دارد. می توانید با لمس کردن قسمت رنگی به دسته بندی مربوطه وارد شوید.

امیدواریم توانسته باشیم راهنمایی مناسبی را ارائه داده باشیم. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.


سوالات متداول

فرق سرفیس پرو ۵ و ۶ در چیست؟

تفاوت اصلی این دو مدل در سخت افزار داخلی آنهاست. به صورت مشخص پردازنده سرفیس پرو ۶ از نسل ٨ و پردازنده های سرفیس پرو ۵ از نسل ٧ می باشند.

شباهت های سرفیس پرو ۶ و ۵ چیست؟

این دو مدل شباهت های بسیار زیادی به هم دارند. از جمله ظاهر، وزن و اندازه آن ها کاملا مشابه است. اما در چند مدل از سرفیس پرو ۶ با رنگ مشکی تولید شده است.

سرفیس پرو ۵ بهتر است یا سرفیس پرو ۶ ؟

در حالت کلی تفاوت چندانی میان این دو دستگاه وجود ندارد. اما به دلیل قدیمی تر بودن سرفیس پرو ۵ قیمت آن به مراتب پایین تر از سرفیس پرو ۶ است.

آیا دستگاه های سرفیس پرو ۵ و پرو ۶ استوک موجود است؟

با توجه به گذشت چند سال از عرضه این محصولات، این دستگاه ها به صورت استوک وجود دارند. فروشگاه آبیدر استوک نیز چند مدل از سرفیس پرو ۶ و سرفیس پرو ۵ را به فروش می رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.