باتری سایکل لپ تاپ چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

باتری‌های قابل شارژ دارای طول عمر مشخصی هستند. به این معنی که مدت زمان مشخصی کارایی مطلوبی دارند. پس از مدتی این باتری‌های خاصیت خود را از دست می‌دهند و کم کم عملکرد آنها افت می‌کند. با این وجود باتری‌های لپ تاپ کیفیت مطلوبی دارند. اما یک شاخصه به نام باتری سایکل تعریف می‌شود که به ما اطلاعات خوبی می‌دهد.


فهرست مطالب


سایکل باتری چیست؟

چرخه یا سایکل باتری یک عدد است که به نشانگر میزان پر و خالی شدن باتری است. به عبارت دیگر زمانی که سطح شارژ باتری ١٠٠ درصد است و پس از کار کردن دستگاه سطح شارژ باتری به ٠ می‌رسد، یک واحد به سایکل اضافه می‌شود.

باتری سایکل لپ تاپ چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

مثلا زمانی که باتری لپ تاپ پر است (١٠٠ درصد) و شروع به کار می‌کنید، اما در ۵٠ درصد لپ تاپ را به برق وصل می‌کنید، یک واحد به سایکل اضافه می‌گردد.

یک نکته

شمارنده سایکل کاری ندارد که شما از چند درصد لپ تاپ را به برق وصل کرده‌اید، معیار شمارش رسیدن سطح شارژ باتری به ١٠٠ درصد است.

سایکل باتری به صورت ضمنی تعیین کننده میزان سلامت باتری است. چراکه اغلب شرکت‌های سازنده اعلام می‌کنند که باتری نصب شده روی دستگاه حداکثر تا چند سایکل عملکرد مطلوب دارد.


آیا با تست پسمارک آشنایی دارید؟


سایکل باتری چه زمانی اهمیت دارد؟

لپ تاپ‌های صنعتی، لپ تاپ‌های رندرینگ به دلیل داشتن سخت افزار قوی توان مصرفی بالایی دارند. به همین دلیل اغلب اوقات باید به برق متصل باشند. همچنین برای لپ تاپ‌هایی که کاربری مهندسی و گیمینگ دارند مسئله باتری مطرحیت ندارد.

اما اگر مدام با خود لپ تاپ حمل می‌کنید یا در محل کار دسترسی شما به برق کم است،  باتری یک ویژگی مهم هنگام خرید لپ تاپ استوک به محسوب می‌شود. باتری لپ تاپ شما باید پاسخگوی نیاز شما باشد.

باطری لپتاپ

معمولا حساسیت سلامت باتری برای لپ تاپ های تبلت شو (تبلت ویندوزی) مطرح است. بنابر نوع کاربری این دستگاه‌ها لازم است که سلامت باتری در حد بالایی باشد. از طرف دیگر این لپ تاپ‌های بسیار کم مصرف اند، به همین دلیل باید باتری توانایی شارژدهی تا چند ساعت را داشته باشد.


بررسی کاربردهای تبلت‌های ویندوزی


درصد سلامت باتری برای دستگاه‌های استوک چگونه تعریف می‌شود

در ویدیوی زیر به شما نشان خواهیم داد که چگونه درصد سلامت باتری خود را بدست آورید.

اگر می‌خواهید از باتری لپ تاپ خود محافظت کنید یا اگر باتری تازه تهیه کرده‌اید و می‌خواهید آنرا کالیبره کنید، می‌توانید به مقاله “نکات ضروری برای مراقبت از باتری لپ تاپ” مراجعه نمایید.


دنبال لپ تاپی مناسب برای خودتان هستید؟این مطلب را از دست ندهید: راهنما خرید لپ تاپ اقتصادی


چگونه battery cycle count لپ تاپ را بدست آوریم؟

برای بدست آوردن سایکل باتری خود می‌توانید وارد  Command Prompt شوید و کد زیر را وارد کنید. (در ویندوز ١٠ ابتدا دکمه پنجره ویندوز را بزنید و تایپ کنید CMD یا همزمان کلیدهای “پنجره ویندوز و R” را بزنید و تایپ کنید CMD

powercfg /batteryreport

پس از اجرای این دستور یک فایل به صورت HTML روی لپ تاپ شما ذخیره می‌شود که حاوی اطلاعات باتری شماست. در ادامه تک تک این فاکتورها را بررسی خواهیم کرد.

بررسی آیتم‌های مختلف Battery Report

اولین موردی که به چشم می‌خورد با عنوان Battery repot است. در این قسمت نام دستگاه شما، نام محصول و حتی مدل بایوس آن نوشته شده است. همچنین تاریخ روزی که گزارش باتری گرفته شده است، نوشته شده است.

Battery report

در قسمت بعدی با عنوان Installed battery موارد زیر را مشاهده می‌کنیم:

 1. تعداد باتری نصب شده روی دستگاه
 2. نام باتری و شماره سریال آن
 3. مدل و جنس باتری
 4. ظرفیت اسمی باتری
 5. ظرفیت باتری در حالت شارژ کامل
 6. تعداد سایکل باتری
باتری سایکل

در قسمت Recent sage به صورت اختصار ١٠ مورد آخر استفاده از باتری نوشته شده است.

مشخصات باتری لپ تاپ

در ادامه نموداری وجود دارد که به صورت گرافیکی نشان خواهد داد که استفاده از باتری چگونه بوده است.

در قسمت Usage history گزارش استفاده از باتری لپ تاپ در ١٠ روز گذشته وجود دارد.

usage history of battery

قسمتی با عنوان Battery capacity history وجود دارد که نشان می‌دهد سطح شارژ باتری در ١٠ روز گذشته به چه صورتی بوده است.

در پایان در قسمت Battery life estimation گزارشی از عملکرد باتری نشان داده خواهد شد. این گزارش مربوط به ١٠ روز قبل از گرفتن ریپورت است.

سخن پایانی و سوالات متداول

سعی کردیم نکات لازم و کاربردی درباره‌ی باتری لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. در صورتی که پرسشی داشتید می‌توانید در کامنت همین مقاله بنویسید. خشحال خواهیم شد نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

آیا باتری سایکل باتری نشان دهنده سلامت باتری است؟

به صورت کلی ایکل باتری تعداد پر و خالی شدن باتری را نشان می‌دهد. اما اگر سایکل باتری مقدار زیادی داشته باشد، حتما چند درصدی از باتری در حال خراب شدن است.

چگونه Battery report لپ تاپ را بدست آوریم؟

برای بدست آوردن سایکل باتری خود می‌توانید وارد  Command Prompt شوید و کد زیر را وارد کنید. (در ویندوز ١٠ ابتدا دکمه پنجره ویندوز را بزنید و تایپ کنید CMD یا همزمان کلیدهای “پنجره ویندوز و R” را بزنید و تایپ کنید CMD – سپس بنویسید: powercfg /batteryreport

منبع

One thought on “باتری سایکل لپ تاپ چه اطلاعاتی به ما می‌دهد؟

 1. مرادی میگوید:

  سلام
  اگر شارژر دستگاه مثلاً ۲۰ درصد باشه ( هر عددی غیر صفر ) بزنیم به شارژر تا ۸۰ درصد ( هر عددی غیر ۱۰۰ ) آیا سایکل دستگاه عوض میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.